Érmék, bankjegyek
Érmék
Az 1 és 5 kopejkás kupronikkel/acél anyagú (szürke színű) kisméretű érme, napjainkig verik, de a forgalomban ritka. Az orosz utcákon ezekből az értéktelen érmékből számosat találhatunk eldobálva. Előlapján Szent Györgylovas alakja. A 10 és 50 kopejkás bronzból készül, szintén Szent György képével díszítik. Az 1, 2 és 5 rubeles érmék kupronikkel anyagúak (szürkék), előlapjukon az orosz állami címerrel. 2000-ben a második világháborúbefejezésének évfordulójára hétféle 2 rubelest adtak ki, melyek az orosz hős városokat (Sztálingrád, Tula,Szmolenszk, Murmanszk, Moszkva, Novorosszijszk, Leningrád) mutatják be.
A 10 rubeles érmét 2009 nyarán vezették be. A 10 rubelből minden évben bimetál emlékérmét vernek (kívül bronz, belül nikkel), különféle variációi ismertek (régi orosz városok, minisztériumok, orosz területek, évfordulók stb.), 2000-ben verték először.
Az orosz érméket a moszkvai és a szentpétervári (Monyetnij dvor) pénzverdében készítik.
Bankjegyek
A 10 rubeles bankjegyet 2009 és 2011 között nem nyomtatták, mivel fel kívánta váltani a Nemzeti Bank a fém 10 rubelessel, azonban a bankok kérték, hogy a kevés érme miatt újra nyomtassanak bankjegyet ebből a címletből, így 2011 negyedik negyedévétől ismét kibocsátják.
2010-ben új biztonsági elemekkel ellátott 1000 rubeles bankjegyet bocsátottak ki.
[BŐVEBBEN]
|