Trtnete
Rgszeti leletek szerint mintegy 15 ezer ve lakott a flsziget. Az ekkor lt vadsz-gyjtget letmdot folytat emberek fld alatti vjatokban vszeltk t a zord telet.
A mai mongoloid slakosok (aleutok, csukcsok, eszkimk, kamcsadlok s korjkok) eldjei mintegy 10 ezer ve jelentek meg Kamcsatkn, s immr a vadszs mellett hzillat (kutya, l) tartssal is foglalkoztak.
A kamcsadlok a flsziget nyugati felre kltztek, ahol letelepedett letet folytattak. A korjkok s a tbbi eszkim npcsoport az szaki terleteken nomd llattartssal foglalkozott, valamint barna medve s tengeri emlsk vadszatbl lt.
Az oroszok a 17. szzadban fedeztk fel a terletet. Az 1600-as vekben Ivan Kamcsatij, Szemjon Gyezsnyov s Ivan Rubec felfedezk lttk meg elszr a lersuk alapjn „tzes fldet”, ahol nagy szmban lehetett vadat s halat tallni.
1697-ben Vlagyimir Atlaszov, az szakabbi anadiri terletek telepese egy 135 fs, kozkokbl s jukagrokbl ll csapatot kldtt a flsziget feltrsra. 1704 s 1706 kztt kt erdtmnyt (Nyizsnye- s Verhnye-Kamcsatszkij) ptettek a Kamcsatka foly vlgyben, amelyek ksbb a szrmevadszok fontos cserekereskedelmi llomsaiv vltak. Tvol uraiktl a kozkok elhatalmasodtak az slakos kamcsadlok felett. Ezrt Jakutszkbl utastottk Atlaszovot a rend helyrelltsra, aki csapatval gykkal felszerelve a kozkok ellen vonult, m 1711-ben az ottani harcokban megltk.
A helyi kozkok ekkor rtk el a terlet autonmijt, mely alapjn Jakutszknak minimlis beleszlsa lehetett a terlet gyeibe, a hatalmat a mintegy 500 fs kozk lakossg gyakorolta. k srn sszetzsbe kerltek a helyi lakossggal, amely fellzadt elnyomsuk ellen. A legslyosabb lzads 1731-ben trtnt, amikor Nyizsnye-Kamcsatszkij telepet a helyiek letmadtk s vdit lemszroltk. A helyi lakossg nagy szmban fogyatkozott, llekszmuk az eredeti mintegy 20 ezer frl az 1750-es vekre 8000 fre cskkent.
1740-ben a dn felfedez, Vitus Bering a flsziget dli rszn megalaptotta Petropavlovszk-Kamcsatszkijt, s egyben a vilg szmra is ismertt tette a flsziget tudomnyos rtkeit. Az elkvetkez vtizedekben az orosz hatalom sztnzte az orosz lakossg idekltzst, gy a 19. szzad elejre mr mintegy 2500 orosz lakott Kamcsatkn, mikzben az slakossg szma mindssze 3000 fre esett vissza.
1854-ben a krmi hbor keretben harcol francia s brit csapatok tmadtk meg Petropavloszkot, teljesen elpuszttva azt. Ksbb a tengeri kikt tovbb vesztett jelentsgbl, amikor az autonmit megszntetve Kamcsatkt a Tengermellki rgiba soroltk, illetve amikor a hadikiktt thelyeztk Uszty-Amurba. gy az oroszok hatalmnak cskkentvel az slakosok szma 5000 fre nvekedett. Alaszka 1867-es eladsval tranzitkikti szerepe ersdtt meg, az orosz-amerikai kereskedelem egyik szntere lett.
1905-ben az orosz-japn hbor sorn Japn elfoglalta Petropavlovszkot s egszen 1922-ig megtartotta a flsziget dli rszt, amikor a Vrs Hadseregelfoglalta s a Szovjetunihoz csatolta a terletet.
A II. vilghborban kevs hadicselekmny trtnt itt, br innen indult a Kuril-szigetek felszabadtsra irnyult hadjrat. A hideghborban azonban katonai terlett nyilvntottk, idekltztettk a szovjet tengersz flottt, s a szovjet hadsereg raktaksrleteit vgeztk itt. Ennek sorn nehzfmekkel s nukleris sugrzssal szennyezdtt a terlet. Oroszok szmra 1989-ig, klfldieknek 1990-ig zrt terlet volt.
2006 prilisban egy fldrengssorozat rzta meg, amely sorn Richter-skla szerint 7,2-es fldmozgst mrtek. Az anyagi kr jelents, m erssgben elmaradt egy 1737-es 9,2-es s egy 1952-es 9,0-s erssg rengstl.
|