llatvilg
A medence viszonylagos elszigeteltsge miatt klnsen sok az shonos llatfaj. A mongliai vdett terleteken sszesen 41 emls-, a tuvai oldalon 22 ritka helyi emlsfaj ismeretes, utbbiak kzl a hprduc (Uncia uncia) s az erds-sztyepp ritka ragadozja, az zsiai vadkutya (Cuon alpinus Pallas) a vilg Vrs Knyvben is szerepel. Ritkn mutatkozik egy msik ragadoz, a pusztai macska (manul) is. A magashegyek lakja a szibriai kszli kecske.
A hegyes-erds-tundrs rgikban a mr emltett ritka fajok mellett gyakori a farkas, a vaddiszn, a szibriai z, a maral-s a jvorszarvas, ritkn mutatkozik a szibriai pzsmaszarvas, sok a kisragadoz, pldul rozsomk, nyuszt.
A medence alacsonyabban fekv rsznek nagy rsze sztyepp s flsivatag. Laki tbbek kztt a mongol gazella (dzer) s a tigrisgrny; a hllk kzl tbbfle sivatagi gyk, illetve a keresztes vipera; de fknt rgcslflk: szrke mormota(Marmota baibacina) s mongliai vltozata, a tarbagn (Marmota sibirica), rgk, ugregerek, pldul a sivatagi ugregr; valamint a madrvilg sok kpviselje, gy a mongol pacsirta, a gallros tzok vagy a prts daru.
A 12 termszetvdelmi terleten sszesen 359 madrfajt szmoltak ssze, a mongliai oldalon 173-at, Tuvban 81 ritka vagy veszlyeztetett fajt regisztrltak. Nhny, nemzetkzileg is fontos itteni madrfaj: altji kirlyfogoly, borzas gdny,kkcsr- s cifra rce, amuri-, kmzss- s hdaru, fehrkarm vrcse, fehrfark- s szalagos rtisas, parlagi- sfekete sas, szakllas saskesely. Az Uvsz-t partjain vadldak, vadkacsk, rck, krkatonk, gmek, sirlyok csapatai tanyznak.
|