Oroszorszg felszne nagyon vltozatos. Terletnek nagy rszt risi sksgok bortjk. F tjegysgei:
- A Kelet-eurpai-sksg vagy Orosz-sksg: Oroszorszg eurpai rszn fekszik, dl fell a Kaukzus, keletrl az Url vlasztja el a Nyugat-szibriai-alfldtl. Csak kevs helyen ri el a 300 mteres magassgot. Mezgazdasgilag igen termkeny vidk, de svnykincs-lelhelyekben is gazdag.
- szaknyugati rszn a Kola-flszigettel s Karlival hatros. A Kola-flsziget geolgiailag a Balti-pajzshoz kapcsoldik. A jg lecsiszolta a kzett s keskeny vonulatokat hozott ltre. A mlyedsekben tavak helyezkednek el. Legnagyobbak az Onyega s a Ladoga, melyeket tektonikus sllyeds hozott ltre. Az Onyega-t s az Url kztt risi kiterjeds sksg fekszik mornavidkekkel.
- szaki rszn tundravidkek jellemzek, ettl kiss dlebbre mr erds htsgok fekszenek: Szmolenszk–Moszkvai-htsg, Balti-htsg.
- Kzps s dli rsznek nagyobb tjegysgei: Voliny-Podliai-htsg, Dnyeper menti sksg, Kzp-orosz-htsg, Volga menti htsg, Oka–Don-sksg.
- Keleten az Obscsij szirt s az El-Url magasabb fekvs terletei fekszenek.
- Legdlebbi terlete a Fekete-tengeri-sksg s a Kaszpi-mlyfld. A mlyfldn kiterjedt ss tavak helyezkednek el, mint az Elton-t vagy a Baszkuncsak-t.
- Az Url-hegysg: vlasztja el Eurpt zsitl, keleti lbnl van a kontinensek hatra. A Jeges-tengertl a Kazah-sztyeppig, szak-dli irnyban 2000 km hosszan magasodik. Szlessge 50–170 km kztt mozog. A hegysget 300-400 mteres htsgok tagoljk. tlagos magassga 600 mter krl alakul, legmagasabb hegye az 1894 mter magas Narodnaja Gora a hegysg szaki rszn. Sok svnykincslel hellyel rendelkezik. Ngy kisebb tjegysgre oszthat: a Polris-Url, az szak-Url, a Kzp-Url vagy rces-Url s Dl-Url.
- A Kaukzus: Oroszorszg dli vidkt a Fekete-tengertl a Kaszpi-tengerig fiatal lnchegysg foglalja el, mely kt nagyobb vonulatbl ll: a Nagy-Kaukzus s az El-Kaukzus vagy Kis-Kaukzus. Hatalmas kiterjeds, Oroszorszg legnagyobb terlet hegysge kb. 440 000 km²-rel. Kompliklt geolgiai struktrja van. A Nagy-Kaukzus ma is gyrdik, mozgst vulkni tevkenysg s fldrengsek kvetik. Kzponti rszn kialudt tzhnyk sorakoznak, mint az Elbrusz, Oroszorszg legmagasabb pontja (5633 m), a Kazbek(5043 m), vagy a Dih-Tau (5198 m). Centruma kristlyos kzetekbl pl fel, kls vonulatai pedig inkbb ledkes kzetekbl llnak. Hrom nagyobb vonulata a Nyugati-Kaukzus, a Magas-Kaukzus s aKeleti-Kaukzus. A Kaukzus lncai fleg nyersanyagokat s kszenet rejtenek.
- Szibria
- A Nyugat-szibriai-alfld: az Urltl keleti irnyban a Jenyiszej folyig hzdik, gy a vilg legnagyobb sk alfldi vidke. szaki hatra a Jeges-tenger, dl fel a Kazah-htsgig s az Altajig terpeszkedik. szak fel lejt terlet, folyi majdnem mind az Ob vzgyjt terlethez tartoznak. Tundrs, tajgs s erds sztyepps, vltozatos tj sok kis tval. Ftanyagok s rcek lelhelye.
- A Kzp-szibriai-fennsk a Jenyiszej s a Lna kztt terl el. A Lntl kelet fel a Kelet-Szibriai-hegysg vonulata emelkedik, mely tbb hegyvonulatbl ll a hegyek magassga 2300–3200 m kztt vltakozik. Tagjai: az Altaj-hegysg, melynek legmagasabb pontja a Beluha (4506 m), a Kolima-hegysg, a Cserszki-hegysg. A Kamcsatka-flsziget hegysge, mely a Pacifikus-hegysgrendszer tagja, aktvvulknjairl hres. Krlbell 160 vulknja kzl 28 mkdik. Legmagasabb a Kljucsevszkaja-szopka 4750 mterrel, az Avacsinszkaja-szopka (2738 m), a legaktvabb a Karimszkij-vulkn.
- Kzp- s Kelet-Szibritl dli irnyban tovbbi hegyvidkek csatlakoznak kelet fel s nylnak a Csendes-cenig, ezek: a Szajni-hegysg, a Jablonovoj-hegysg s a Sztanovoj-hegysg.
|